Taniec orientalny: belly dance oraz bollywood

marca 25, 2023

Znajdziecie tu galerię zdjęć wykonanych podczas projektu ,,Dwie Twarze" we wrocławskiej Al-Marze. Na pierwszy rzut - tancerki brzucha oraz Bollywood!

Taniec arabski składa się z określonych figur i sekwencji ruchów. Wbrew pozorom nie polega tylko na poruszaniu brzuchem - tak naprawdę tańczy w nim całe ciało: od dłoni, po biodra, aż po stopy. Jest wymagający technicznie, trzeba umieć wyizolować w tańcu różne elementy. Szczytem perfekcji jest podkreślenie ciałem melodii i rytmu. Ten taniec, chociaż trudny i specyficzny, jest niezwykle piękny i kobiecy. Delikatna praca dłońmi, dopracowane i zmysłowe ruchy, rozpuszczone włosy i oryginalne stroje, bardzo bogato zdobione, tajemniczość i eteryczność - tak w skrócie można określić każdą tancerkę brzucha. Niektóre z nich używają w swoich występach rekwizytów: wachlarzy z jedwabiem (fan veil), skrzydeł Isis, jedwabnych woali czy przedmiotów, które pokazują umiejętność balansu ciałem (szable, tace czy świeczniki). 

Z kolei Bollywood kojarzy się z radością, żywiołowością, energią i kolorami! Każdy, kto chociaż raz widział film lub teledysk wywodzący się z Indii z pewnością wie, o czym mówię. Chociaż układy wyglądają lekko i przyjemnie dla oka, to praca nad nimi potrafi wycisnąć z każdego tancerza siódme poty! Bollywood to niezwykła rozrywka, gracja, dynamika i emocje: od radości, po smutek, czy nostalgię. Jest przepełniony symboliką, specyficznymi ruchami dłońmi (a każda figura ma swoje znaczenie) oraz żywiołowymi krokami. Jest zlepkiem różnych stylów tanecznych, od salsy, poprzez hip-hop, taniec nowoczesny po klasyczny indyjski Bharata Natyam. 

You Might Also Like

0 komentarze